Bilgisayar ile ilgili temel bilgiler : Temel sorun giderme teknikleri

Ekranınız kararırsa ne yapacağınızı biliyor musunuz? Bir uygulamayı kapatamıyor veya hoparlörlerinizden ses duyamıyorsanız ne olur? Bilgisayarınızla ilgili bir sorununuz olduğunda panik yapmayın! Bunun gibi sorunları gidermek için bilgisayar tamiri öncesi kullanabileceğiniz birçok temel sorun giderme tekniği vardır . Bu derste, sorun giderme sırasında deneyebileceğiniz bazı basit şeylerin yanı sıra karşılaşabileceğiniz yaygın sorunları nasıl çözeceğinizi göstereceğiz.

Akılda tutulması gereken genel ipuçları

Bilgisayarınızda bir soruna neden olabilecek birçok farklı şey vardır. Bir bilgisayar tamircisi aramadan önce soruna ne sebep olursa olsun, sorun gidermek için her zaman deneme yanılma süreci olacaktır – bazı durumlarda, bir çözüm bulabilmek için birkaç farklı yaklaşım kullanmanız gerekebilir; diğer sorunların çözülmesi kolay olabilir. Aşağıdaki ipuçlarını kullanarak başlamanızı öneririz.

  • Adımlarınızı yazın : Sorun giderme işlemine başladığınızda, attığınız her adımı yazmak isteyebilirsiniz . Bu şekilde, ne yaptığınızı tam olarak hatırlayabilir ve aynı hataları tekrarlamaktan kaçınabilirsiniz. Sonunda diğer insanlardan yardım istersen, zaten ne denediğini tam olarak biliyorlarsa çok daha kolay olacaktır.
  • Hata mesajları hakkında not alın : Bilgisayarınız size bir hata mesajı veriyorsa , mümkün olduğunca fazla bilgi yazdığınızdan emin olun. Başkalarının aynı hatayı alıp almadığını öğrenmek için daha sonra bu bilgileri kullanabilirsiniz.
  • Kabloları her zaman kontrol edin : Monitörünüz veya klavyeniz gibi belirli bir bilgisayar donanımıyla ilgili sorun yaşıyorsanız , kolay bir ilk adım, doğru bir şekilde bağlandıklarından emin olmak için ilgili tüm kabloları kontrol etmektir.
  • Bilgisayarı yeniden başlatın : Her şey başarısız olduğunda, bilgisayarı yeniden başlatmak denemek için iyi bir şeydir. Bu, bilgisayarınızda karşılaşabileceğiniz birçok temel sorunu çözebilir.

Eliminasyon sürecini kullanma

Bilgisayarınız ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, kullandığınız neyin yanlış olduğunu bulmak mümkün olabilir eleme sürecinde . Bu, soruna neden olabilecek şeylerin bir listesini yapacağınız ve bunları ortadan kaldırmak için bunları tek tek test edeceğiniz anlamına gelir. Bilgisayar sorununun kaynağını belirledikten sonra bir çözüm bulmak daha kolay olacaktır.

Senaryo:

Diyelim ki bir doğum günü partisine davet yazdırmaya çalışıyorsunuz, ancak yazıcı yazdırmıyor. Buna neyin sebep olabileceği hakkında bazı fikirleriniz var, bu nedenle olası nedenleri ortadan kaldırabileceğinizi görmek için bunları tek tek inceliyorsunuz.

İlk olarak, açık ve aşırı gerilim koruyucusuna takılı olup olmadığını görmek için yazıcıyı kontrol edin . Öyleyse, sorun bu değil. Ardından, yazıcının mürekkep kartuşunda hala mürekkep olduğundan ve kağıt tepsisine kağıt yüklendiğinden emin olun . Her iki durumda da işler iyi görünüyor, bu nedenle sorunun mürekkep veya kağıtla ilgisi olmadığını biliyorsunuz.

Şimdi yazıcının ve bilgisayarın doğru iletişim kurduğundan emin olmak istiyorsunuz . Yakın zamanda işletim sisteminize bir güncelleme indirdiyseniz , yazıcıyı etkileyebilir. Ancak, son güncellemelerin olmadığını ve yazıcının dün çalıştığını biliyorsunuz, bu yüzden başka bir yere bakmanız gerekecek.

Yazıcının USB kablosunu kontrol edip prize takılı olmadığını anlıyorsunuz. Daha önce bilgisayara başka bir şey taktığınızda yanlışlıkla çıkarmış olmanız gerekir. USB kablosunu taktıktan sonra yazıcı tekrar çalışmaya başlar. Bu yazıcı sorunu çözülmüş gibi görünüyor!

Bu, bilgisayar kullanırken karşılaşabileceğiniz sorunun yalnızca bir örneğidir. Bu dersin geri kalanında, diğer yaygın bilgisayar sorunları ve bunları çözmenin bazı yolları hakkında konuşacağız.

Sık karşılaşılan sorunlara basit çözümler

Çoğu zaman, problemler programı kapatma ve yeniden açma gibi basit sorun giderme teknikleri kullanılarak düzeltilebilir . Daha aşırı önlemlere başvurmadan önce bu basit çözümleri denemek önemlidir. Sorun hala çözülmediyse, diğer sorun giderme tekniklerini deneyebilirsiniz.

Sorun: Güç düğmesi bilgisayarı başlatmıyor

  • Çözüm 1 : Bilgisayarınız başlamazsa , bilgisayar kasasının ve elektrik prizinin arkasına sıkıca takıldığından emin olmak için güç kablosunu kontrol ederek başlayın.
  • Çözüm 2 : Bu bir prize takılı ise, bir olduğundan emin olun çalışan çıkış . Prizinizi kontrol etmek için lamba gibi başka bir elektrikli cihaz takabilirsiniz .
  • Çözüm 3 : Bilgisayar bir dalgalanma koruyucusuna takılıysa , açık olduğundan emin olun. Aşırı gerilim koruyucuyu kapatıp tekrar açarak sıfırlamanız gerekebilir . Doğru çalıştığını doğrulamak için dalgalanma koruyucusuna bir lamba veya başka bir cihaz da takabilirsiniz.
#

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir