Envanter izleme kavramında yeniyseniz, bu makalede ürünlerinizi nasıl adlandıracağınız ve envanter yazılımınızı veya e-tablonuzu farklı türde öğeleri izlemeyi kolaylaştırmak için ayarlayabileceğiniz birkaç temel ipucu paylaşılmaktadır. Temel olarak, hızlı insan okunabilirliğini dikkatli bir şekilde dengelemekle birlikte, ihtiyaç duyduğunuzda hızlı bir şekilde ürünlerinizi sıralama ve filtreleme yeteneğini koruyarak.

Daha önce hiç kendi envanterinizi yapmadıysanız veya izlemediyseniz, veritabanınızı, e-tablonuzu veya defterinizi oluşturmadan önce dikkate almanız gereken birkaç özellik vardır. İşiniz değiştikçe ürünlerinizi izleme şeklinizi değiştirebilirsiniz, ancak envanterinizi en baştan planlamak, birkaç ay sonra size çok zaman kazandırabilir. Ürünlerinizi listelemeye başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör aşağıda verilmiştir.

Ürünleri (Ögeleri) Adlandırma

Yalnızca birkaç ürününüz olduğunda, ürünlerinizden birini “Fırfırlı Kırmızı Elbise” olarak tanımlamak isteyebilirsiniz. Sonuçta, buna böyle diyebilirsiniz ve müşteriler böyle tanıyacaktır. Ancak “ Kendi barkodlarınızı oluşturun ” makalesinde tartışıldığı gibi, bir isme kodlayabileceğiniz çok şey var.

Öğeler için iyi bir adlandırma kuralı, kolayca okunabilir olma arasında bir denge kurar, böylece yeni bir çalışan, öğeleri hızlı bir şekilde tanımayı öğrenebilir, böylece kendi ürün listenizi bir programda veya e-tabloda kolayca sıralayabilir ve filtreleyebilirsiniz. stok programı. İşletmenizin hızlı ve pratik olması gerekir, bu nedenle bu özellikleri doğrudan envanter listenize tasarlamak istersiniz.

Örnek Master Optik örneğini ele alalım: “Kaples Gözlükleri” adlı bir eşya satıyorlar. Gözlükleri sadece isimlerine dayanarak bir ürün listesine girmek ileriye dönük sorunlu bir tanımlama oluşturacaktır – gelecekteki Kaples modellerinde kullanılabilecek farklı renk ve malzemeleri hesaba katmaz. Plastik yerine alüminyumdan yapılmış gözlüklerin muhteşem bir tatil talebi olabilir, bu durumda “KaplesGözlükleri” artık bir modeli diğerinden ayırmak için yeterli olmayacaktır. Buradaki ders, bir ürünün gelecekteki tüm permütasyonlarını tahmin edemeyebilirsiniz, ancak öğe adına birkaç ortak değişken oluşturabilirsiniz.

Değişen renkler ve malzemeler fikrine dayanarak, Kaples Gözlükleri için daha iyi bir isim “KAPLES-ALUM-MAVI” olacaktır. Bu model tipini (Kaples), malzeme tipini (Alüminyum) ve rengi (Mavi) açıklar. Dahası, tüm ürünlerinizi ürün adına göre sıralarsanız, alüminyumdan yapılan tüm Kaples modelleri otomatik olarak gruplandırılır.

#

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir