Merhaba;

Yaptığımız bir çalışma ile mağaza barkod otomasyonu nun  işletme ve müşteri üzerindeki etkilerini rapor haline getirerek başlıklar halinde sizlere  sunduk.İncelemeniz ve faydalanmanız dileğiyle…

Barkod sistemi nedir? işletmeye faydaları nelerdir?

Barkod sistemi, teknolojinin ile birlikte ortaya çıkmış hemen hemen tüm işletmelerde  kullanılır hale gelmiş sistemlerden birisidir. Barkod; ürünlerin mağazadaki stok adetini belirten, ürünlerin gruplandırılmasına ve fiyatlandırılmasına yarayan bir seri kod sırasıdır . Bununla birlikte kasa da ödeme yaparken, hem kasiyerin hem de mağaza müşterilerinin daha hızlı  işlem yapması için gerekli ve her işletmede olması  gereken sistemdir.Mağaza Otomasyonu Kolaylık,hız,doğruluk,büyüme ile eşdeğerdir.

Barkod sisteminin işletmeye çok fazla faydaları da dokunmaktadır. Daha az enerji  ile daha fazla müşteriye hizmet vermek ve müşterilerin işlemlerinin daha hızlı  tamamlanmasını sağlayan bu sistem, gelişmiş ülkelerde ki küçük büyük tüm işletmelerde kullanılmaktadır. Türkiye’de de hızlı bir yayılım gösteren barkod sistemi, işverenlerin de mağazalarında ki birçok iş ve işleyişi takip etmelerine yaramaktadır. Artık uzun süreler  hesap yapmaya, stok saymaya ve ürün eksikliklerini gidermek için listeler oluşturmaya son veren barkod Programı nı çok uygun fiyatlarla firmalara kurmaktayız.

Barkod sisteminin bir diğer faydası da satış esnasında ki hesap işlemleri ve para işlemlerinin daha hızlı ve hatasız uygulanmasına katkı sağlamaktadır. Her şey elektronik ortamda yapıldığından dolayı yanlış hesaplama ve eksik ücret alımları bu sistem sayesinde sona ermektedir.

Barkod sisteminin müşteri üzerindeki etkisi

 Barkod sisteminin çıktığı ilk günden itibaren büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olması ve sürekli kendisini yenileyen bir sistem oluşturulması nedeniyle müşterilerinde memnuniyetini kazanmayı başarmıştır.

Barkod sistemi, müşterilerin daha hızlı alışveriş yapmasını ve kasa önünde saatlerce sıra beklemesini yok eden bir sistemdir. Mağaza çalışanlarının daha hızlı ve güler yüzlü olmasına da etken bir sistem olan Barkod; ürünlerin daha hızlı kasa üzerinde işlem görmesine ve müşterilerin sadece birkaç saniye içerisinde alışverişlerini tamamlamasına olanak sağlamaktadır.

Müşterilerin hızlı işlem yapması sonucunda mağazaya olan güvenin artması ve mağazada ki hızlı işlem sayesinde bir memnuniyetin doğması hiç şüphesiz barkod otomasyonu sayesinde olmaktadır.

Barkod sistemine geçerken doğru seçimin önemi

Barkod sistemi, son yıllarda işletmeler tarafından en çok kullanılan ve teknoloji ile birlikte gelişim gösteren sistemlerden birisidir. Barkod sisteminin ortaya çıktığı ilk günden itibaren işverenler ve çalışanlar üzerinde büyük bir kolaylık sağlamış, firma içerisinde ki dengenin korunması daha pratik ve kısa sürede sağlanmıştır.

Mağazalar ve firmalarda eski usul hesaplamalar, stok sayımı ve depo düzeni tutumundan yeni nesil barkod sistemine geçiş, firmalarda büyük tedirginlikler oluştursa da doğru seçimler sayesinde bu korkuları yenmek ve daha düzenli ve sistemli bir işe barkod sistemine sahip olmak mümkündür.

Barkod sistemi seçilirken birçok hususa dikkat etmek gerekmektedir. Bunlardan ilki teknik destektir. Barkod sistemini alacağınız firmada mutlaka her an teknik destek bulunması gerekmektedir. Teknik destek sorunsuz bir iş yapısının temel anahtarıdır. Bu sayede müşteri memnuniyeti de artar.

Barkod sistemine geçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, alacağınız barkod otomasyonunun güncelliğidir. Gelişen teknoloji çağına ayak uydurmuş ve sürekli kendisini yenileyen bir barkod sistemi satın aldığınızda, firmanız ve çalışanlarınız sorunsuz bir iş sergileyecektir.

Barkod sistemine geçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Firma sahipleri barkod sisteminin ne olduğunu ve satın alırken nelere dikkat edileceği hakkında bir anlamda bilgi eksikliğine sahiptir. Barkod sistemi satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden kısaca bahsedecek olursak; öncelikle satın alma işlemi öncesinde ki destek ile satın aldıktan sonra ki teknik ve donanımsal desteğe büyük önem vermelisiniz. Sadece büyük ve güvenilir firmalar satış sonrasında ki desteğe önem vermektedir.

Barkod sistemi satın alacağınız zaman önem vermeniz gereken bir diğer husus da yazılımın güncelliğidir. Teknoloji her geçen gün gelişmekte ve bu gelişim sayesinde satın aldığını ürünler güncelliğini kaybetmektedir. Alınan ürünün güncelliğini koruması ve son çıkan yazılımsal ve donanımsal desteği sunabilecek firmalarla çalışmalısınız. Aldığınız ürünler müşterilerin istekleri doğrultusunda geliştirilmiş olmalıdır. Unutulmaması gereken en önemli nokta müşteri memnuniyetidir. Kasa da ödeme işlemi sırasında sorun çıkaracak ve ya yanlış işlemler yapabilecek ürünlerden uzak durmak önemli bir etkendir.